Київський Патріархат: офіційний сайт
Головна

 

ПОШУК


КАТЕГОРІЇ НОВИН

Офіційні новини

Структура Церкви

Міжцерковні стосунки

Церква і суспільство

Освіта

Духовне читання

Сервер

КАЛЕНДАР

«    Грудень 2009    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

 

До результатів засідання в Шамбезі Думки з приводу, Mіжцерковні стосунки, Помісні церкви


16 грудня 2009 року завершилося засідання Міжправославної підготовчої комісії. Засідання відбувалося у православному центрі Константинопольського Патріархату в Шамбезі, зеленому передмісті Женеви, біля мальовничого озера Лeхман.

Головна мета скликання Загальноправославних предсоборних нарад і Міжправославних підготовчих комісій – підготовка до Святого і Великого Собору Православної Церкви. Собор має вирішити цілий ряд питань, що накопичилися за кілька століть з часу останнього, Сьомого, Вселенського Собору.

У порядку денному нещодавно завершеного засідання стояло три питання: порядок набуття та визнання автокефального статусу Православної Церкви, порядок надання автономії та диптихи (порядок первенства честі Православних Церков).

Після завершення роботи комісії представники Російської Православної Церкви оцінили її роботу як «вельми успішний рух на шляху загальноправославного співробітництва». Отець Миколай Балашов, що входив до складу делегації Російської Православної Церкви, зазначив: «Незважаючи на те, що початкові позиції деяких Церков були суттєво різними, а часом і діаметрально протилежними, їх вдалося суттєво наблизити».

Представники делегацій інших Православних Церков у значно меншому захопленні від перебігу та результатів роботи комісії. Делегат від Болгарської Церкви проф. Іван Дімітров пише: «Загальноправославна підготовча комісія пропрацювала надаремно». Через конфлікти між Московською та Константинопольською Церквами роботу комісії було перервано на 16 років. Незважаючи на те, що роботу відновлено, «було явним протистояння між Грецькими Церквами, що об’єдналися навколо Константинопольського Патріархату, та тими, хто згрупувався навколо Московського Патріархату. Греки стверджували, - пише Дімітров, - що повну і найвищу владу в православній церковній ієрархії треба надати Константинопольському Патріарху, хоч офіційно це і було приховано за рядом «гарних пропозицій». Не-грецькі представники вимагали соборної поведінки в Православ’ї, тобто ніхто не може мати найвищу владу і контроль над іншими».

Професор констатує, що повної згоди так і не було досягнуто. «З питання, хто підписує акт, що дає право на автокефалію, греки вимагали щоби цей акт надавався виключно Патріархом Константинопольським, інші представляли позицію, що всі Голови Автокефальних Церков, 14 з них, також схвалюють і підписують документ про автокефалію. Остаточно було прийнято текст, що обговорювався у 1993 році і жодної суттєвої домовленості не було додано з цього питання». Завершуючи тему про автокефалію Дімітров зазначає: «В решті-решт, цей розгляд було залишено на перевирішення на наступну Загальноправославну нараду».

При розгляді питання надання автономії виникли ті самі проблеми. Робоча група, до якої входив і Дімітров, запропонувала інтегральний проект рішення. Але знову, з причини жорсткої конкуренції між групами, не було досягнуто належного результату, - пише делегат конференції.

Стосовно питання про диптих професор пише: «Нас поінформували, що Кіпрська Церква намагається набути Патріаршої гідності, а Грузинська претендує зайняти п’яте місце серед Патріархатів, замість дев’ятого, як їм було призначено у 1990 році Константинопольською Патріархією».

Процитую, як Дімітров оцінює перебіг засідань: «У делегатів склалося загальне враження, що ніхто навіть не намагається зробити свою роботу належним чином. Митрополит Русинський Неофіт (інший делегат від Болгарської Церкви), хоч нічого і не сказав публічно, але навіть своїм виглядом і мовчанкою висловлював незадоволення роботою підготовчої комісії, що відбувалася надзвичайно депресивно».

Глибоке задоволення делегатів Російської Православної Церкви та розчарування представників інших Православних Церков не дають надії Українській Церкві на швидку ясність у питанні загальновизнаного порядку набуття автокефалії. Тому актуальними залишаються слова, сказані Святійшим Патріархом Філаретом під час останнього візиту до Сполучених Штатів: «Доля Української Православної Церкви в руках українців».

Протоієрей Олександр ДВІНЯТІН,
настоятель Свято-Троїцького храму
м. Бриджпорт, Коннектикут, США

 

 

Джерело: Прес-центр Київської Патріархії.

 

 

Нова версія офіційного сайта УПЦ Київського Патріархату

СТАТИСТИКА

© 2006 Прес-центр Київської Патріархії