Київський Патріархат: офіційний сайт
Головна

 

ПОШУК


КАТЕГОРІЇ НОВИН

Офіційні новини

Структура Церкви

Міжцерковні стосунки

Церква і суспільство

Освіта

Духовне читання

Сервер

КАЛЕНДАР

«    Жовтень 2009    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

 

Зустріч зі старообрядцями у Москві Огляд ЗМІ, Mіжцерковні стосунки, З усього світу


1 жовтня 2009 року голова Відділу зовнішніх церковних зв’язків Московського Патріархату архієпископ Волоколамський Іларіон зустрівся з делегацією Російської Православної Старообрядницької Церкви на чолі з її  предстоятелем старообрядницьким митрополитом Московським і всієї Русі Корнилієм.

 Зліва направо: архієпископ Іларіон, митрополит Корнилій, інші учасники зустрічі

 Під час зустрічі. В центрі - архієпископ Іларіон, праворуч митрополит Корнилій

 Архієпископ Іларіон (Алфеєв), РПЦ, і митрополит Корнилій (Тітов), РПСЦ

Учасники зустрічі, що пройшла в теплій і щирій обстановці, відзначили, що існує чимало сфер церковно-суспільного життя, в яких спільні зусилля приводять до плідних результатів. Особлива увага  була приділена питанню введення в програму загальноосвітніх шкіл предмету «Основи православної культури».

Старообрядницька сторона висловила побажання взяти участь у праці з цього напряму. Темами обговорення стали також відродження в храмах Російської Православної Церкви знаменного співу і питання, пов’язані з практикою здійснення Таїнств.

Митрополита Корнілія на зустрічі супроводжували благочинні старообрядницької Московської єпархії протоієрей Леонтій Піменов, особистий секретар митрополита протодиякон Віктор Савєльєв і керівник інформаційно-видавничого відділу митрополії А.В.Антонов. З боку Російської Православної Церкви в зустрічі брали участь заступник голови Відділу зовнішніх церковних зв’язків протоієрей Миколай Балашов, секретар Комісії у справах старообрядних парафій і по взаємодії із старообрядництвом ієрей Іоанн Міролюбов і співробітник ВЗЦЗ Д.І.Петровський.

Нагадаємо, що 30 червня поточного року архієпископ Іларіон прийняв, як сказано у офіційному повідомленні, «православних ієрархів з Республіки Македонія — митрополита Преспансько-Пелагонійського Петра і митрополита Дебарсько-Кічевського Тимофія», які належать до Македонської Православної Церкви, незалежність якої від Сербської Церкви не визнається ні Московським, ні Константинопольським Патріархатами. Кілька років тому Архієрейський Собор Сербської Православної Церкви прийняв рішення про «позбавлення сану» всіх ієрархів Македонської Церкви.  

ДОВІДКА: Російська Православна Старообрядницька Церква є одним з відгалуджень старообрядництва – церковного руху, який виник через спротив богослужбовим реформам, запровадженим за грецьким зразком Московським патріархом Никоном у другій половині XVII ст.

Великий Московський собор 1666-1667 рр. засудив старообрядництво і наклав на його послідовників анафематствування в наступних словах: «Якщо хто не послухає нас або почне заперечувати і опиратися нам, то ми такого супротивника, якщо він – духовна особа, вивергаємо і позбавляємо всякого священнодіяння і благодаті та віддаємо прокляттю; якщо ж це буде мирянин, то такого відлучаємо від св. Трійці, Отця і Сина і Святаго Духа, і віддаємо прокляттю і анафемі як єретика і непокорника і відсікаємо, як гнилий уд. Якщо ж хто до самої смерті залишиться непокірним, то такий і по смерті нехай буде відлучний і душа його перебуває з Іудою-зрадником, з єретиком Арієм і з іншими проклятими єретиками. Швидше залізо, камені, дерево руйнуватимуться, а той нехай не буде звільнений [від анафеми] на віки віків. Амінь». З часу цього собору в Московській державі та Російській імперії старообрядці офіційно іменувалися розкольниками і були суттєво обмежені у правах, або й зазнавали гонінь.

Протягом майже двох століть старообрядці не мали своїх єпископів. Частина з них (так звані безпоповці) взагалі відмовилася від духовенства, вважаючи, що з часу патріарха Никона істинне священство припинилося. Інша частина (так звані біглопоповці) приймала до себе священиками тих, хто переходив з офіційної Православної Церкви у старообрядництво. У 1846 р. до старообрядництва приєднався колишній митрополит Босно-Сараєвський Константинопольського Патріархату Амвросій, який у селищі Біла Криниця на Буковині (в межах тодішньої Австрійської імперії) одноосібно поклав початок сучасній старообрядницькій ієрархії РПСЦ, так званій білокриницькій.

У 1971 р. на Помісному Соборі Російської Православної Церкви було прийняте рішення про скасування накладених раніше проклять і анафематствувань на старі обряди і тих, хто їх дотримується. З цього ж часу до старообрядців перестали вживати наіменування «розкольники». З 1990-х років Московський Патріархат прагне зав’язати з РПСЦ діалог, до якого, однак, самі старообрядці ставляться обережно і неоднозначно. З метою підтримання контактів зі старообрядцями, Московським Патріархатом створено Комісію у справах старообрядних парафій та по взаємодії зі старообрядництвом. Очолює цю комісію голова ВЗЦЗ архієпископ Іларіон, а серед її членів є також і архієпископ УПЦ (МП) Іонафан (Єлєцкіх).       

За матеріалом Служби комунікації ВЗЦЗ Московського Патріархату

 

 

 

 

Нова версія офіційного сайта УПЦ Київського Патріархату

СТАТИСТИКА

© 2006 Прес-центр Київської Патріархії