Українська Православна Церква Київський Патріархат: Офіційний веб-сайт

http://www.cerkva.info


Україна – це церковні корені Московського Патріархату


23 березня 2009
 Патріарх Московський Кирил одразу ж після свого обрання заявляв про бажання відвідати Україну. Думаю, що для внутрішньоцерковної політики РПЦ це буде дуже символічний жест. Адже Російська Православна Церква і, зокрема патріарх Кирил, однозначно розцінюють українське православ’я, як внутрішню справу. І це зовсім не таке ставлення, як до інших Церков і держав, де є Помісні Православні Церкви. Про це сказав 23 березня 2009 р. релігієзнавець Андрій Юраш, кометуючи для ЗІКу майбутній візит предстоятеля РПЦ Кирила в Україну.

З іншого боку, за словами А. Юраша, це показує, що українське питання у політиці патріарха Кирила буде мати провідне значення. «Адже тут українське питання переростає рамки українського питання. Це стає питанням розвитку Російського патріархату, статусу і ролі РПЦ у всесвітньому православному співтоваристві. Це стає питанням перспективи і престижу. Питанням того, наскільки Московський патріархат зможе зберегти і посилити свої впливи в Україні», – зазначив релігієзнавець.

Це, на його думку, власне, і буде тим визначальним напрямом діяльності патріарха Кирила, без чого він не бачить розвиток своєї Церкви. А. Юраш додав: «Україна – це і церковні корені, це і канонічна територія, і статистичні параметри Московського патріархату: кількість віруючих, єпископату, парафій тощо. Це ті параметри, що визначають статус і становище Церкви».

«На сьогодні Україна – це майже третина Московського єпископату, а за кількістю парафій – це майже половина. А якщо додати ще парафії УПЦ КП та УАПЦ, то це навіть більше, ніж парафій по цілій Росії. Зрозуміло, що за цих обставин не приділяти першочергової уваги до українського питання патріарх Кирил не може, – каже А. Юраш, – Тим більше, що українську ситуацію Кирил добре знає: ще в ранзі керівника відділу зовнішньоцерковних зв’язків він курував це питання, чудесно знає більшість єпископату, багато з представників якого є його ставлениками».

«Він зміг знайти порозуміння, як із найконсервативнішою частиною українського проросійського єпископату, які бачать в ньому основного свого захисника, так і уміло спілкується з тими, які орієнтовані на відокремлення УПЦ МП. Якою буде подальша політика між обома Церквами, її схема і моделі, власне, і будуть напрацьовуватись під час візиту предстоятеля РПЦ в Україну», – наголосив А. Юраш.

Довідка ЗІКу.

Патріарх Московський Кирил планує після Калінінграда відвідати Петербург, Київ і Мінськ, а також цього року почати з Константинопольської Церкви візити у Помісні Православні Церкви світу. Про це він повідомив 22 березня 2009 р. на прес-конференції в Калінінграді.

«Вважаю, наступним містом після Петербурга має бути Київ – мати міст руських», – сказав патріарх. За його словами, Україна – «дуже важлива частина історичної Русі, яка сьогодні проходить через величезні випробування». «Це наш народ і патріарх має бути зі своїм народом і у випробуваннях, і в скорботі», – вважає предстоятель РПЦ. Кирил відзначив, що дуже хотів би помолитися в святинях Києво-Печерської лаври разом з предстоятелем Української Православної Церкви митрополитом Київським Володимиром, який дуже підтримав його на Помісному соборі і, значить, пов’язував певні надії з обранням Кирила і його служінням на патріаршому престолі.

«Потім я планую відвідати Білорусь, Мінськ, тому що це також дуже важлива частина історичної Русі», – сказав патріарх Кирил. Він висловив бажання помолитися «разом з благочестивим білоруським народом» про спільне майбутнє.