Київський Патріархат: офіційний сайт
Головна

 

ПОШУК


КАТЕГОРІЇ НОВИН

Офіційні новини

Структура Церкви

Міжцерковні стосунки

Церква і суспільство

Освіта

Духовне читання

Сервер

КАЛЕНДАР

«    Червень 2007    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

 

Піст святих апостолів Петра й Павла Церковний календар


Цей літній піст, який зараз ми називаємо Петровим, або апостольським, раніше називали постом П'ятдесятниці.
 
Церква закликає нас до цього посту за прикладом святих апостолів, які, прийнявши Святого Духа в день П'ятдесятниці, в пості й молитві готувалися до всесвітньої проповіді Євангелія.
 
Ми не постимо в П'ятдесятницю, тому що в ці дні Господь перебував з нами. Не постимо, тому що Він Сам сказав: чи можете примусити гостей весільних постити, доки з ними жених (Лк. 5, 34).
 
«Після тривалого свята П'ятдесятниці піст особливо необхідний, щоб його подвигом  очистити нам думки і стати достойними дарів Святого Духа, — пише святий Лев Великий. — Після цього святкуванням, яке Дух Святий освятив Своїм зішестям, звичайно слідує всенародний піст, встановлений для лікування душі й тіла, і тому треба, щоб ми провадили його з належним благоговінням. Бо ми не сумніваємося, що після того, як апостоли наповнилися обіцяною зверху силою і Дух істини вселився в серця їх, між іншими таємницями небесного вчення, по навіюванню Утішителя, викладено також учення і про духовну стриманість, щоб серця, очищаючись постом, робилися здатними до прийняття благодатних дарувань... не можна битися з майбутніми зусиллями гонителів і лютими погрозами нечестивих в зніженому телі і відгодованій плоті, оскільки те, що потішає нашу зовнішню людину, руйнує внутрішнього, і навпаки, розумна душа тим більше очищається, чим більше умертвляєтся плоть».
 

Тому вчителі, які просвітили прикладом і повчанням всіх дітей Церкви, початок боротьби за Христа ознаменували святим постом, щоб, виходячи на битву проти духовного розбещення, мати для цього зброю в стриманості, якою можна було б убити гріховні бажання, бо невидимі наші супротивники і безтілесні вороги не здолають нас, якщо ми не вдаватимемося до плотської хоті. Хоч спокусник шкодить нам постійно і незмінно, але він залишається безсилим і бездіяльним, коли не знайде в нас сторони, з якої йому можна напасти... З цієї причини встановлений незмінний і спасенний звичай  посту.


Цей піст заповіданий для того, щоб уберегти нас від безпечності, в яку дуже легко впасти через довготривалий дозвіл на їжу, яким ми користувалися. Якщо ниву нашої плоті не обробляти невпинно, то на ній легко виростає терня і приноситься такий плід, який не збирають в житницю, а прирікають на спалення. Тому ми зобов'язані  з усією старанністю зберігати те насіння, яке прийняли в наші серця від небесного Сіяча, і остерігатися, щоб заздрісний ворог не зіпсував того, що дарував нам Бог і щоб в раю чеснот не виросло тернія гріха. Відвернути ж це зло можна тільки милістю і постом.
 

Блаженний Симеон Солунський пише, що піст встановлений на честь апостолів, тому що через них ми сподобилися багатьох благ і вони з'явилися для нас учителями посту, послуху... і стриманості. Про це свідчать і латиняни, шануючи апостолів постом в на пам'ять. Але ми, згідно з Апостольськими Постановами, складеними Климентом, після сходження Святого Духа один тиждень святкуємо, а потім, вшановуватимемо апостолів, які йнавчили нас постити.


 

 

Джерело: Прес-центр Київської Патріархії.

 

 

Нова версія офіційного сайта УПЦ Київського Патріархату

СТАТИСТИКА

© 2006 Прес-центр Київської Патріархії